DIALOG Z RZECZYWISTOŚCIĄ

asW dniu 21 marca 2024 roku nastąpiło ogłoszenie wyników XVIII Powiatowego Konkursu Literacko-Plastyczno-Fotograficznego „Dialog z rzeczywistością”, którego organizatorem jest gostyński Zespół Szkół Ogólnokształcących. W tegorocznym konkursie udział wzięli uczniowie z dwunastu szkół naszego powiatu. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa: klasy 1-3, 4-6, 7-8 oraz w kategorii: szkoła ponadpodstawowa. Młodzież prezentowała swoje doświadczenia i poglądy w różnych formach artystycznych: prozie, poezji, plastyce i fotografii.

Wśród uczestników nie zabrakło również uczniów z naszej szkoły. Dwie uczennice z klasy 6b zgłosiły do konkursu piękne prace literackie. Zostały one laureatkami w kategorii: proza. Tymi uczennicami są:

- Lena Młynarczyk, która zajęła I miejsce

- Maria Michalak, zdobywczyni miejsca III.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

Magdalena Woźniakowska


 

Dzień bezpiecznego Internetu

aW dniach 18- 28 marca nauczyciele klas 1-3 oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat cyberzagrożeń oraz bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia te miały na celu na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Podczas zajęć uczniowie omawiali sytuacje niebezpieczne w Internecie, nauczyli się jak tworzyć bezpieczne hasła, stworzyli plakaty dotyczące cyberprzemocy. Młodsze dzieci poznały także Przygody Profesora i N@tki, którzy pokazali im jak mądrze korzystać z Internetu.

Natalia Kolan

Natalia Kokocińska


 

 

a

 


 

 

Na Krańcach Ziemi

zW tym roku odbyła się XXV edycja Konkursu Geologiczno Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj ,dziś i jutro pod hasłem „Na krańcach Ziemi”.

Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży przyrodą nieożywiona oraz geologią i jej znaczeniem w naszym codziennym życiu.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowali w dwóch kategoriach: w konkursie plastycznym oraz w konkursie wiedzy geologicznej. W części plastycznej, uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną o tematyce związanej z hasłem tegorocznej edycji. W konkursie wiedzy uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych musieli wykazać się szeroką wiedza geologiczną, przygotowując pracę pisemną na jeden z wybranych tematów.

Naszą szkołę w konkursie plastycznym reprezentowali Antonina Kuśnierek, Julia Szymankiewicz, Oliwier Grząbka, Ignacy Trąbała oraz Filip Chudy a w kategorii prac pisemnych Antonina Krawiec i Adam Piech. Doceniona została praca Antoniny Kuśnierek, która została laureatem konkursu i 25 kwietnia we Wrocławiu odbierze nagrodę, a także dowie się, które miejsce zajęła w naszym regionie (województwo dolnośląskie i wielkopolskie). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych i w dziedzinie geologii.

a  a

Justyna Jakubowska


 

Co wiemy o krajach DACHL?

aJak co roku w marcu uczniowie klas siódmych wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o kulturze, geografii, a nawet polityce Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu, czyli tzw. krajach DACHL. Walka była dość wyrównana, ale ostatecznie pierwsze miejsce zajął Aleksander Jankowiak z klasy 7b, drugie miejsce Dominika Porzucek z 7b, a miejsce trzecie przypadło Adamowi Piech z klasy 7a. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Panią Dyrektor na wiosennej imprezie Samorządu Uczniowskiego. Gratuluję wszystkim uczestnikom chęci i wiadomości w tak mało popularnym obszarze wiedzy.

 

Izabela Nowak


 

Konkurs „Bezpieczni w sieci”

aW marcu w naszej szkole odbył się konkurs na projekt ulotki „Bezpieczni w sieci”. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat bezpieczeństwa w Internecie, zaznajomienie dzieci z problematyką cyberzagrożeń, a także promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu. Został zorganizowany w ramach projektu OSE HERO. Komisja konkursowa wyłoniła 3 główne nagrody. Gratulujemy nagrodzonym uczniom

Natalia Kolan


 

Świetlica gotowa na święta Wielkanocne

aZ utęsknieniem czekamy na czas Świąt Wielkanocnych. W świetlicy szkolnej umilamy sobie to oczekiwanie poprzez przygotowanie ozdób świątecznych. Pierwsze już powstały, a czekamy na kolejne. Niech w naszej szkole zrobi się świątecznie i wiosennie. Dzięki temu wszyscy poczujemy przedświąteczny klimat.

>>GALERIA<<

Wychowawczynie świetlicy


 

Z przytupem powitali wiosnę

aUczniowie SP5 stęsknieni słońca i ciepła z entuzjazmem powitali wiosnę w czwartek 21.03. Samorząd Uczniowski zorganizował tego dnia atrakcje, które miały uprzyjemnić wszystkim zwykłą szkolną codzienność. Wszystkie klasy świetnie wywiązały się z zadania, które polegało na wiosennym udekorowaniu drzwi do sali lekcyjnej. Pomysłowość i kreatywność uczniów i wychowawców zadziwiła wszystkich. Każdy chętny miał też okazję wziąć udział w tanecznym szaleństwie pod czujnym okiem pani Joanny Kaczor – właścicielki Szkoły Tańca Desperado. Zachęciła ona uczniów do nauki układu tanecznego w rytm porywającej muzyki. Pięknie wszyscy zaprezentowali się na parkiecie w wiosennych i kolorowych strojach. Do stylizacji pasowały również kolorowe i niepasujące do siebie skarpetki, które założyliśmy jako znak solidarności w Światowym Dniu Zespołu Downa. Tak powitana wiosna na pewno zagości u nas na dobre i rozpieści nas słoneczkiem.

a  a

>>GALERIA<<

Samorząd Uczniowski


 

Dzień Wiosny

a„Ruch to zdrowie” – każdy to wie i dlatego opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w pierwszym Dniu Wiosny zorganizowali „ruch” dla całej szkoły. Wszyscy uczniowie, pod czujnym okiem instruktorki tańca ze szkoły Desperado uczyli się układu tanecznego.

>>GALERIA<<

Justyna Jakubowska


 

Dzień Recyklingu

aDzień Recyklingu przypada na 18 marca. Wszyscy w naszej szkole wiedzą jak segregować śmieci. Mamy kolorowe kosze, które ułatwiają na tę segregację. Czasami trzeba sobie przypomnieć zasady, dlatego na korytarzu szkolnym mamy gazetkę o tej tematyce.

>>GALERIA<<

Alicja Jerszyńska


 

Uczeń w cyfrowym świecie 
 
 

a

 

 

 

Jakie wyzwania cyfrowego świata czekają na wasze dzieci?  Jak wspierać dzieci w korzystaniu z nowoczesnych technologii? Na wszystkie te pytania odpowiedzi można znaleźć w webinarze przygotowanym przez p. Natalię Kolan- "Uczeń w Cyfrowym Świecie". Serdecznie zachęcamy do skorzystania z takiej formy profilaktyki przygotowanej przez szkołę specjalnie dla rodziców naszych uczniów.  Link do webinaru został wysłany w wiadomości na dzienniku Vulcan.

 

>>WEBINAR<<

 

Natalia Kolan

 


 

 


 

 

Niezwykła Ludolfina

 

aCzy wiedzieliście, że każdego roku 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi? Ten wyjątkowy dzień jest hołdem dla jednej z najbardziej znanych i fascynujących stałych matematycznych - liczby Pi (π). Co sprawia, że liczba Pi jest tak wyjątkowa? Otóż, jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy, a jej wartość wynosi około 3.14159...

Dzień Liczby Pi to doskonała okazja, aby poznać więcej faktów na temat tej niezwykłej liczby oraz cieszyć się różnymi matematycznymi zabawami i aktywnościami. Uczniowie naszej szkoły także mieli okazję wziąć udział w zabawach z okazji tego święta.

>>GALERIA<<

Natalia Kolan


 

Odnawialne Źródła Energii

aUczniowie klas 6 i klas 7 mieli okazję poznać odnawialne źródła energii. Klasy 6 dowiedziały się jak wygląda pod tym względem sytuacja na terenie Europy, które kraje z jakich źródeł pozyskują energię odnawialną,  a klasy 7 dowiedziały się jak wygląda sytuacja na terenie Polski. Klasy 7 dodatkowo poznały zasady funkcjonowania elektrowni OZE. Z posiadanych lapbooków uczniowie klas 6 wykonali gazetkę tematyczną.

>>GALERIA<<

Justyna Jakubowska


 

 

 

Samarytanie współczesności

a11 marca 2024 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie klas 7 z osobami, które działają w różnych wolontariatach.

O swoich działaniach opowiedziała p. Alicja Jerszyńska, prezesowa Gostyńskiego Stowarzyszenia NOE, która wyjaśniła, jakie zasady obowiązują wolontariuszy, którzy zajmują się opieką nad zwierzętami w schronisku w Dalabuszkach. Swoją działalność opisali też wolontariusze Caritas, działający przy Parafii św. Małgorzaty w Gostyniu. Ich działania opierają się przede wszystkim na dbałości o ludzi ubogich, na współpracy z dyskontami, które dostarczają żywność, która później trafia do najuboższych mieszkańców Gostynia. Inny typ swojej działalności przedstawili nasi absolwenci, którzy działają w „Kopule Zapomnienia” ucząc chętnych zasad gier planszowych oraz organizując, wpisany już na stałe w kalendarz imprez miasta, Festiwal Fantastyki Gostkon.

Wolontariusze zachęcali młodzież do współpracy, ponieważ każda pomoc innym w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.

z

a

as

 

Beata Kopaszewska


 

 

Radośnie, kobieco i smacznie – Dzień Kobiet w SP5

aSamorząd Uczniowski zachęcił społeczność szkolną do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Dziewczyny wywiązały się wzorowo z zadania, aby przyjść do szkoły z elementami podkreślającymi kobiece piękno.  Nie zabrakło pięknych sukienek, spódniczek, cudnych fryzur, torebek, czy makijażu… Panowie, zgodnie z wcześniejsza informacją, mieli stać się tego dnia w sposób szczególny prawdziwymi dżentelmenami. Liczymy, że już na stałe będą przepuszczać koleżanki w drzwiach i nie będą im żałować pełnych sympatii słów. Samorząd sprzedawał tego dnia pyszne tosty, które jak zwykle cieszyły się sporym powodzeniem. Każda dziewczyna została obdarowana symbolicznym papierowym kwiatkiem. To był niewątpliwie miły dzień, nie tylko dla wszystkich kobiet w naszej szkole, ale również dla naszych uroczych chłopaków.

sz

 >>GALERIA<<

Samorząd Uczniowski


 

a

 

 


 

 

Kółko Programistyczne LEGO Education

aOd drugiego semestru w naszej szkole odbywają się zajęcia w ramach Kółka Programistycznego LEGO Education. Chętni uczniowie z klas 4 i 5 odkryją świat kodowania w niezwykle kreatywny sposób! Wykorzystując zestawy LEGO Education, dzieci uczą się podstaw programowania, rozwijając jednocześnie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Zabawa z klockami LEGO staje się tu pretekstem do eksperymentowania z algorytmami, sekwencjami, pętlami i warunkami, co sprawia, że nauka jest nie tylko efektywna, ale również niezwykle przyjemna. Uczniowie są bardzo zadowoleni z zajęć na zakończenie można usłyszeć „Proszę Pani tak szybko!”

as  s

Natalia Kolan


 

„Gang Śmieciaków”

aUczniowie naszej szkoły brali udział w spektaklu, którego tematyka wiązała się z promowaniem postaw ekologicznych, sposobach dbania o środowisko, zasady „zero waste” oraz promowaniu zdrowego stylu życia, czyli profilaktyki uzależnień (alkohol, nikotyna, napoje energetyczne).

>>GALERIA<<

Justyna Jakubowska


 

Zaprogramuj mnie!

aUczniowie klas 5 na lekcjach informatyki rozpoczęli fascynującą podróż w świat programowania... bez użycia komputera! Na naszych lekcjach informatyki wykorzystujemy kreatywność i interaktywność, dlatego w pierwszym kroku uczymy się programowania bez żadnego sprzętu elektronicznego. Dzięki prostym, ale zaawansowanym technikom, uczniowie zdobywają fundamentalne umiejętności programistyczne, korzystając z autorskiej gry, której uczniowie mają za zadanie przeprowadzić ciasteczkowego stworka przez kolejne plansze używając komend, tak jakby chcieli go zaprogramować. Następnie jeden z uczniów wciela się w stworka i podróżuje po macie. To niesamowite doświadczenie, które otwiera drzwi do świata kodowania w sposób innowacyjny i przyjemny. Kolejnym krokiem będzie zabawa ozobotami ;).

>>GALERIA<<

Natalia Kolan


 

Nietypowe lekcje matematyki

sCzy lekcje matematyki mogą być fascynującą przygodą? Oczywiście! W naszej szkole uważamy, że matematyka może być zarówno ciekawa, jak i zabawna. Dlatego wykorzystujemy różnorodne gry i karty pracy, które angażują uczniów w aktywną naukę. Nie ma miejsca na nudę, gdy rozwiązujemy zagadki matematyczne i rywalizujemy w kreatywnych zadaniach. Klasa 5c podczas realizacji działu Figury na płaszczyźnie wycinała różne figury aby odkryć ich własności. Dodatkowo wykorzystywaliśmy gry i zabawy aby utrwalić nowo poznane treści, a także stworzyli listy gończe swoich poszukiwanych figur. Uczniowie klasy 4b przekonali się, że matematyka może mieć coś wspólnego z ćwiczeniami fizycznymi, gdy używając swojego ciała pokazywali prostą, odcinek, a nawet różne kąty! Dodatkowo mieli okazję przekonać się ile cukru jest w różnych słodyczach. Jakie było ich zdziwienie gdy zważyli cukier zawarty w nutelli! Matematyka nie musi być nudna, matematyką można się bawić!

a

Natalia Kolan


 

Jak prawidłowo segregować odpady?

aCzwartoklasiści już to wiedzą, ponieważ brali udział w spotkaniu z przedstawicielem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Celem spotkania było pobudzenie ich świadomości ekologicznej oraz wiedzy jak segregować odpady i jakie korzyści wynikają z recyklingu.

>>GALERIA<<

Justyna Jakubowska


 

Dodatkowe informacje