Eko - konkurs

z31 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentował Bartosz Cygiel, który wygrał wcześniejsze eliminacje szkolne. Nie udało się Bartkowi zająć miejsca na podium, mimo zaciętej walki. Uczniowie, a w finale było ich 9, byli dobrze przygotowani. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i mógł zobaczyć Ekopracownię - zielone serce szkoły, którą szkoła goszcząca nas posiada.

EKOSZKOŁA 2024

asW związku ze zbliżająca się zimą, klasa 2a podczas edukacji przyrodniczej omawiała rodzaje opadów, obserwowanych podczas chłodniejszych dni. Aby zainteresować uczniów tematem oraz wyjaśnić im zależności jakie występują w świecie przyrody, lekcję zaczęliśmy od klasowego laboratorium. Eksperymentowaliśmy z wodą, która jest obecna w pogodzie pod różną postacią: deszczu, mżawki, śniegu, gradu. Dzięki doświadczeniom uczniowie dowiedzieli się między innymi, że nie wszystkie płyny mieszają się z wodą oraz o tym, czy dany przedmiot zatonie decyduje nie tylko jego ciężar, ale także wielkość i kształt. Przy okazji była to też lekcja przypominająca: jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda.

Weronika Janus

Zielona Wielkopolska

W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Fundację Większe Mniejsze pt: „Zielona Wielkopolska”. Uczniowie klas VII uczestniczyli w Olimpiadzie Wojewódzkiej przeprowadzonej w wersji online. Naszą szkołę reprezentowali Katarzyna Kędziora, Antonina Krawiec oraz Cezary Wiliszewski. Niestety nie udało się zdobyć miejsc punktowanych.

Natomiast uczniowie klas I-VI mogli wziąć udział w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej. Spośród 4905 prac nadesłanych na konkurs z całej Wielkopolski wyróżniona została praca Kacpra Jakubiaka z klasy 5a, który zajął 17 miejsce. Prace plastyczne zostały wykonane pod opieką Pauliny Nowakowskiej. Serdecznie gratulujemy!

Światowy Dzień Czystego Powietrza

Podczas ostatnich dni zebrań z rodzicami uczniowie rozdawali ulotki uświadamiające rodziców, co mogą zrobić, aby żyć zdrowiej i oddychać czystym powietrzem.

Z  S  S

Zakładanie ogródka

Klasa 2 A z Panią Weroniką Janus poznała podstawy zakładania ogródka. Uczniowie sadzili w doniczkach rośliny kwitnące, a także rośliny cebulowe, które będą cieszyć oka na wiosnę.

A  A

Klasowy „Dzień Drzewa”

Z okazji Dnia Drzewa 10 października klasa 2A z wychowawcą Panią Weroniką Janus obejrzała film i prezentację, dzięki którym poznała budowę lasu w naszej strefie klimatycznej. Uczniowie podczas wyjścia w teren pozbierali opadłe liście i wykonali z nich plakaty przedstawiające drzewa.

s  a

Wycieczka przyrodnicza

Na początku roku szkolnego, korzystając z pięknej pogody, klasa 2 A z Panią Weroniką Janus udała się do lasu. Uczniowie na zajęciach terenowych mieli okazje poznać florę lasu najbliższej okolicy, a przede wszystkim miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

a  a  z

Wycieczka do Hydropolis

zKlasy 3A, 3B oraz 3C w dniu 10.11.2023roku brały udział w zajęciach terenowych podczas wycieczki do Hydropolis we Wrocławiu. W ramach wizyty, uczniowie zwiedzali centrum wiedzy o wodzie z przewodnikiem oraz uczestniczyli w interesujących warsztatach, które polegały między innymi na aktywnym wykonywaniu eksperymentów.

z  a

Światowy Dzień Zwierząt

aCzwartego października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W kalendarzu świąt zapisany jest jako Dzień Świętego Franciszka Patrona Zwierząt i Ekologii. Jednak nie tylko w tym dniu świętujemy. Ogłoszono bowiem, że cały październik jest miesiącem ekologii i pamięci o zwierzętach. Z tej okazji uczniowie klas: 2a i 6b przygotowali apel, podczas którego zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczące prawidłowego traktowania zwierząt zarówno dzikich jak i domowych. W trakcie jego trwania wybrzmiało istotne dla wszystkich hasło: „Chroniąc środowisko, chronimy również zwierzęta”. Na koniec zaplanowano taneczną część do piosenki „Wyginam śmiało ciało”, do której zostali zaproszeni uczniowie z widowni.

Alicja Jerszyńska

Jolanta Fajczyk