Szczęśliwie dopłynęli do brzegu

a19 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 uczniowie klas ósmych po raz ostatni spotkali się w takim składzie z kolegami oraz pracownikami szkoły, gdyż nadszedł czas ich pożegnania ze szkołą.

Na początku uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Katarzyna Smektała, która przypomniała kilka ważnych faktów z życia ósmoklasistów.

1 września 2011 roku wpłynęli oni do portu, który nazywał się Szkoła Podstawowa Nr 5 im. ks. Fr. Olejniczaka w Gostyniu. Najpierw trafili pod skrzydła pani E. Szczygieł, p. Justyny Marcinkowskiej i p. M. Kolendowicz. Po trzech latach nabywania doświadczeń w klasach 1-3 i wykazywania się swoimi umiejętnościami, dopłynęli do końca pierwszego etapu nauki. Później rozpoczęła się ich kolejna przygoda. Na mostku kapitańskim stanęły kolejne panie: p. E. Radomska, p. B. Kopaszewska i p. K. Tyrzyk. To pod ich dowództwem płynęli przez kolejny etap nauki, który miał zakończyć się po trzech latach. Jednak w 2017 roku okazało się, że dzięki zmianom w oświacie uczniowie ci zostali z nami jeszcze dwa lata. Razem z nimi przechodziliśmy przez meandry reformy oświatowej, razem z nimi borykaliśmy się z problemami okresu dojrzewania, byliśmy powiernikami ich problemów, razem z nimi przeżywaliśmy pierwsze miłosne rozczarowania. Pani dyrektor w swoim przemówieniu zaznaczyła, że mimo niepowodzeń, jesteśmy dumni z uczniów, którzy jako pierwsi, ponownie po 20 latach opuszczają mury naszej szkoły. W czasie pobytu w niej brali udział w wielu konkursach, zawodach, gdzie zdobywali wysokie, zaszczytne miejsca.

Po przemówieniu Pani dyrektor głos zabrała Naczelnik Wydziału Oświaty- Pani Aldona Grześkowiak, która w pozytywny sposób wyraziła się o obecnych absolwentach. Zaznaczyła, że zawsze z miłą chęcią odwiedza naszą placówkę, przeprosiła też uczniów za stres, który ich spotkał w związku z reformą i egzaminem na zakończenie nauki w klasie ósmej. Zaznaczyła jednak, że aż siedmioro uczniów z "Piątki" odebrało z rąk Burmistrza nagrody za wysoki wynik na egzaminie, z czego musimy być bardzo dumni.

Po przemówieniach nadszedł czas na program artystyczny przygotowany przez uczniów wraz z wychowawczyniami i rodzicami. Nasi absolwenci wcielili się w rolę piratów i marynarzy, którzy ratują syrenę Katarzynę uprowadzoną przez dwóch złych piratów- Ksawerego i Mikołaja. W czasie morskiej podróży musieli rozwiązać szereg zagadek związanych ze szkołą. Po długiej i męczącej drodze, która wymagała nieustannego myślenia, docierają do skrzyni, w której odnajdują list od syreny. Jakież jest ich zdziwienie, kiedy okazuje się, że Katarzyna nie została uprowadzona, lecz wraz z dwoma piratami wymyśliła podstęp, aby sprawdzić swoich podopiecznych. Wszystko dobrze się kończy, a piraci zrozumieli, że wiedza nabyta w szkole może być przydatna zawsze i wszędzie.

Absolwenci obdarowali nauczycieli i pracowników administracji i obsługi drobnymi upominkami, aby wykazać swoją wdzięczność za przyjazną atmosferę i motywację do pracy.

Po części artystycznej, kiedy miał nadejść moment wręczenia świadectw, okazało się, że ósmoklasiści przygotowali dla nauczycieli niespodziankę.

Na koniec uczniowie, którzy w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskali na świadectwie średnią 4,75 i więcej, odebrali z rąk Pani dyrektor list pochwalny a rodzice list gratulacyjny. Była to niezwykle doniosła chwila nie tylko dla rodziców i uczniów, ale także pracowników szkoły.

Tym sposobem pierwsi uczniowie klas 8 wypłynęli na szerokie wody, aby dalej odkrywać tajniki wiedzy. Życzymy im powodzenia, samych sukcesów na kolejnym etapie nauki oraz siły i motywacji, która szczęśliwie doprowadzi ich do zdobycia wymarzonego zawodu, "ale póki co, ale póki czas niech pamiętają, że uczniami "Piątki" przyszło im być tylko raz".

Media o Nas >>czytaj<<

Beata Kopaszewska