100 lat Niepodległa…

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 

„ Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą

Lecz czymś największym, czym być można:

Sobą!”

(Leopold Staff)

 

a100 lat temu nasz kraj, po 123 latach niewoli, odzyskał przez wielu tak długo oczekiwaną wolność. Było to wydarzenie niezmiernie ważne w historii ojczyzny. Polska znowu mogła zaistnieć na mapach Europy jako wolny kraj. Dzięki oddaniu i głębokiemu patriotyzmowi dziś możemy żyć w wolnym, demokratycznym państwie. Aby uczcić ten historyczny moment, w dniu 13 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczestniczyli w niej dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice uczniów oraz pracownicy szkoły. Nie zabrakło również honorowych gości. Swoją obecnością obchody Dnia Niepodległości uświetniły następujące osoby:

- pan Grzegorz Skorupski- wiceburmistrz Gostynia,

- pan Andrzej Rogala- przewodniczący komisji edukacji, kultury i spraw społecznych,

- pan Marek Smektała – naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym, a  także wieloletni  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu,

- pan Przemysław Pawlak - dyrektor Biblioteki Publicznej w Gostyniu,

- pani Danuta Niedźwiedzińska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu,

- pan Zbigniew Ptak – nauczyciel historii w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu i  liceum

ogólnokształcącym w Gostyniu,

- pan Robert Zbieralski – nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu.

Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliła również obecność majora – majora Krzysztofa Dubaniewicza – przedstawiciela 4-tego Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, oraz klasy wojskowej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Krobi wraz z opiekunami - panem  Maciejem Jakubczakiem i panem Włodzimierzem  Jurkowskim.

Miło było również gościć pana Marcina Kuśnierka - przyjaciela szkoły, pana Piotra Ignasiaka – dyrektora operacyjnego Ardagh Glass S.A. oraz pana Tomasza Organiszczaka, który zadbał o nagłośnienie uroczystości. Zaszczycili nad także swoją obecnością delegaci z Francji Jacqueline i Alain Tabaka, którzy współpracują ze Stowarzyszeniem "Dom Europejski".

Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do wprowadzenia zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Ówczesnego ducha narodu ukazano poprzez odśpiewanie kilkunastu pieśni patriotycznych, które zagrzewały do boju żołnierzy polskich, z poświęceniem życia walczących za wolność swojego kraju. Piosenki żołnierskie wykonane zostały przez uczniów wybranych klas oraz chóru szkolnego „Zaczarowana melodia”. Główną z odśpiewanych pieśni, oprócz „Mazurka Dąbrowskiego”, była „Rota” autorstwa Marii Konopnickiej.

W czasie 123 lat niewoli nie tylko piosenką wyrażano ducha narodu. Również wielu twórców, zarówno z tamtych lat, jak i współczesnych, w swoich dziełach, które stanowią arcydzieła literatury polskiej, zapisało wspomnienia z czasów, kiedy byliśmy narodem pozbawionym własnej tożsamości.  Zawsze znalazł się ktoś, kto wskazywał drogę. Przykładem może tu być twórczość najznamienitszych poetów polskich: Adama Mickiewicza i Zbigniewa Herberta. Nie można zapominać o tym ważnym aspekcie walki o wolność. W związku z tym podczas uroczystości wysłuchano fragmentów „Pana Tadeusza” oraz wiersza „Raport z oblężonego miasta”, utworów, które weszły w skład antologii niepodległościowej wskazanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - pana Andrzeja Dudy. Utwory te zostały odczytane przez zaproszonych gości.

Wyjątkowym momentem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była  też musztra żołnierska zaprezentowana przez obecną na uroczystości klasę wojskową z zaprzyjaźnionego liceum w Krobi. 

Dzień 11 listopada jest dla wielu ludzi lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

>>GALERIA<<

Magdalena Woźniakowska


 

Dodatkowe informacje