XVII Bieg Patrona

Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gostyniu

ks. Franciszka Olejniczaka

 

a21 kwietnia o 10:44 otwarcia XVII edycji Biegu Patrona dokonała pani dyrektor Beata Kopaszewska. Był to sygnał do rozpoczęcia rozgrzewki dla najmłodszych uczestników, którzy już o 11:00 mieli rozpocząć zmagania sportowe na poszczególnych dystansach. Pierwsze starty zawsze przynoszą największe emocje. Nie chodzi tu o dystans ale o pierwsze próby rywalizacji, uśmiechy, łzy...cała plejada emocji nie tyko u samych uczestników biegu. Doping był solidny dla najmłodszych lekkoatletów. Kto wie czy właśnie nie jest to początek wielkiej kariery sportowej.

Takiej pogody nikt się nie spodziewał, niska temperatura nieco odstraszała, jednak nie na tyle by uczestników zabrakło. 9 biegów, w 5 kategoriach wiekowych i 4 względem płci. Dlaczego taka różnica? Okazało się, że jeden z roczników startowych w kategorii dziewcząt miał tylko jedną odważną zawodniczkę. Lena Jaskierska jednak podjęła walkę na dystansie zgodnym z regulaminem ale z grupą chłopaków. To była ciekawa rywalizacja dla zawodników oraz kibiców.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, słodki poczęstunek w postaci batonika oraz butelkę wody. Trójka zawodników stająca na podium otrzymała także oficjalne medale oraz okolicznościowe koszulki. Najlepszy zawodnik każdego biegu otrzymał także puchar. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, których pozwolimy sobie wymienić czysto przypadkowo: Gmina Gostyń, Żwir-Kop, As Bruk, Rada Osiedla Pożegowo, Mavi - płyty i akcesoria meblowe oraz kilkoro darczyńców otwartych na promowanie aktywnego działania na rzecz młodych sportowców (prosili o anonimowość). Bez Was byłoby trudno, stąd ogromne dzięki!

Gdyby ktoś chciał odnaleźć siebie na zdjęciach to zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć, które wykonane zostały przez dwie adeptki fotograficznej sztuki. Jedna z nich, czyli Róża Rogala to absolwentka naszej szkoły oraz druga z nich to Ada Gardyś. Wielkie dzięki za pomoc w uwiecznieniu tej areny zmagań młodych biegaczy.

>>GALERIA<<

Szczególne gratulacje dla sztabu wolontariuszy tych starszych i młodszych. Dzięki Wam wszystko sprawnie przebiegło i można było cieszyć serduszka wspaniałym widowiskiem. Pomoc Zespołu do Spraw Wolontariatu naszej szkoły jest zawsze w cenie, świetna ekipa do zadań specjalnych.

Dziękujemy za udział, obecność, wsparcie, uczestnictwo. Melduję wykonanie zadania panie Damianie!

Do zobaczenia za rok na XVIII Biegu Patrona!!

 

Mikołaj Rogala


 

Sukces naszych uczniów w Finale Wojewódzkim

w Drużynowych Biegach Przełajowych

 

19 kwietnia w Żerkowie odbył się finał wojewódzki w biegach przełajowych. Nasza drużyna jechała z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na sukces po tym, jak znakomicie zaprezentowali się w finale powiatowym. Nadzieja, z jaką jechaliśmy, nie zawiodła naszych zawodników, gdyż w trakcie trwania zawodów okazało się, że uczeń klasy 4 - Jan Majchrzak nie miał sobie równych. Swoją doskonałą kondycją i samozaparciem pokonał 202 zawodników i zdobył tytuł Mistrza Wielkopolski w biegach przełajowych. To ogromny sukces, który udaje się nielicznym, a nasz uczeń, do którego długo nie docierało, czego dokonał, okazał się najlepszym biegaczem wśród zawodników biorących udział w biegu.

W kategorii dziewcząt rocznik 2011-2012 nasza drużyna zajęła bardzo wysokie 4 miejsce na 76 szkół biorących udział w zawodach. W jej skład weszły: Klaudia Staryczenko, Julia Szymankiewicz, Lena Piotrowska, Wiktoria Wojciechowska, Izabela Frąckowiak, Maria Michalak. Sukces naszych zawodniczek jest niezwykle cenny i pokazuje, że w drużynie siła. Każda z dziewcząt miała udział w tym sukcesie i na pewno zasługują na wielkie gratulacje.

W kategorii chłopców rocznik 2009-2010 nasz zespół zajął 3 miejsce na 74 szkoły biorące udział w zawodach. Chłopcy wykazali się ogromną charyzmą i chęcią pokonania zawodników, którzy wystartowali w drużynowych biegach przełajowych. W skład drużyny weszli: Adrian Goszczyński, Wojciech Kierczyński, Franciszek Boruszewski, Kamil Krawiec, Bartosz Rogalski, Dawid Kenig, Bartosz Baszyński.

W zawodach tych uczestniczył także Kacper Biernat, który, mimo iż nie stanął na podium, gdyż ukończył bieg w połowie stawki, zasługuje na wyróżnienie, ponieważ zakwalifikował się do udziału w etapie wojewódzkim po tym, jak osiągnął doskonały wynik w zawodach powiatowych.

Sukces naszych zawodników jest ogromny. Wszyscy zasłużyli na wielkie gratulacje i uznanie społeczności szkolnej.

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych biegowych sukcesów.

 >>GALERIA<<

Agnieszka Zaremba-Gaszek


 

Potyczki językowe

Dnia 16.04.2024 r. w naszej szkole odbyły się „Potyczki językowe” - gminny konkurs języka polskiego. Wzięli w nim udział reprezentanci okolicznych szkół. Każda grupa uczestników miała za zadanie rozwiązać ciekawe i niełatwe zagadki językowe, które dotyczyły interpretacji literatury, gramatyki oraz ortografii. Uczestnicy musieli więc wykazać się wszechstronną wiedzą. Konkurs przygotowała i prowadziła pani Bogumiła Gano. W jury oceniającym poprawność wykonywanych zadań zasiadły pani dyrektor Beata Kopaszewska oraz pani Agnieszka Tokarska. Rozgrywki były niezwykle emocjonujące. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców.

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kunowie

Wyróżnienie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu.

Wszystkim laureatom wraz z opiekunami serdecznie gratulujemy! I już dziś zapraszamy na kolejne edycje konkursu.

 >>GALERIA<<

Bogumiła Gano

Agnieszka Tokarska


 

Geografia z matematyką za pan brat!

 

a16 kwietnia w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs „Geografia z matematyką za pan brat” dla uczniów 7 i 8 klas. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko szeroką wiedza z zakresu geografii, ale także i matematyki, wykorzystanej w zadaniach z geografii.

Wyniki konkursu:

I miejsce Magdalena Ciesielska Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu

II miejsce Bartosz Stachowiak Szkoła Podstawowa w Pępowie

III miejsce Jakub Michalak Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz wkład w jego sukces!

 

Justyna Jakubowska

Natalia Kolan


 

Lekcja „ku przestrodze”, czyli jak się zaprzyjaźnić z żywiołami…

Podczas kwietniowych zajęć poruszyliśmy niezwykle ważny temat związany z wodą na naszej planecie. Jest to obszar, który wymaga dużej uwagi, dlatego zajęcia zostały urozmaicone doświadczeniami. Dzięki temu uczniowie byli w stanie zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty. W pierwszej kolejności poruszyliśmy kwestię wody pitnej, a dokładnie jej procentowej ilości dostępnej na Ziemi, tym samym podkreślając istotę jej oszczędzania. Dalej sprawdzaliśmy czy woda potrafi się wspinać oraz obserwowaliśmy na czym polega obieg wody w przyrodzie wraz z procesem parowania i skraplania.

Dzieci doskonale wiedzą co jest potrzebne każdej roślinie do prawidłowego wzrostu. Wiedzę tą wzbogaciliśmy informacjami o właściwościach ziemi, prowadząc ciekawe doświadczenia.

Na koniec wspólnie podsumowaliśmy doświadczenia i porozmawialiśmy na temat ekologii niezbędnej do utrzymania prawidłowego poziomu wód na świecie.

>>GALERIA<<

Weronika Janus


 

DIALOG Z RZECZYWISTOŚCIĄ

asW dniu 21 marca 2024 roku nastąpiło ogłoszenie wyników XVIII Powiatowego Konkursu Literacko-Plastyczno-Fotograficznego „Dialog z rzeczywistością”, którego organizatorem jest gostyński Zespół Szkół Ogólnokształcących. W tegorocznym konkursie udział wzięli uczniowie z dwunastu szkół naszego powiatu. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa: klasy 1-3, 4-6, 7-8 oraz w kategorii: szkoła ponadpodstawowa. Młodzież prezentowała swoje doświadczenia i poglądy w różnych formach artystycznych: prozie, poezji, plastyce i fotografii.

Wśród uczestników nie zabrakło również uczniów z naszej szkoły. Dwie uczennice z klasy 6b zgłosiły do konkursu piękne prace literackie. Zostały one laureatkami w kategorii: proza. Tymi uczennicami są:

- Lena Młynarczyk, która zajęła I miejsce

- Maria Michalak, zdobywczyni miejsca III.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

Magdalena Woźniakowska


 

Dzień bezpiecznego Internetu

aW dniach 18- 28 marca nauczyciele klas 1-3 oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat cyberzagrożeń oraz bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia te miały na celu na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Podczas zajęć uczniowie omawiali sytuacje niebezpieczne w Internecie, nauczyli się jak tworzyć bezpieczne hasła, stworzyli plakaty dotyczące cyberprzemocy. Młodsze dzieci poznały także Przygody Profesora i N@tki, którzy pokazali im jak mądrze korzystać z Internetu.

Natalia Kolan

Natalia Kokocińska


 

 

a

 


 

 

Na Krańcach Ziemi

zW tym roku odbyła się XXV edycja Konkursu Geologiczno Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj ,dziś i jutro pod hasłem „Na krańcach Ziemi”.

Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży przyrodą nieożywiona oraz geologią i jej znaczeniem w naszym codziennym życiu.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowali w dwóch kategoriach: w konkursie plastycznym oraz w konkursie wiedzy geologicznej. W części plastycznej, uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną o tematyce związanej z hasłem tegorocznej edycji. W konkursie wiedzy uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych musieli wykazać się szeroką wiedza geologiczną, przygotowując pracę pisemną na jeden z wybranych tematów.

Naszą szkołę w konkursie plastycznym reprezentowali Antonina Kuśnierek, Julia Szymankiewicz, Oliwier Grząbka, Ignacy Trąbała oraz Filip Chudy a w kategorii prac pisemnych Antonina Krawiec i Adam Piech. Doceniona została praca Antoniny Kuśnierek, która została laureatem konkursu i 25 kwietnia we Wrocławiu odbierze nagrodę, a także dowie się, które miejsce zajęła w naszym regionie (województwo dolnośląskie i wielkopolskie). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych i w dziedzinie geologii.

a  a

Justyna Jakubowska


 

Co wiemy o krajach DACHL?

aJak co roku w marcu uczniowie klas siódmych wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o kulturze, geografii, a nawet polityce Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu, czyli tzw. krajach DACHL. Walka była dość wyrównana, ale ostatecznie pierwsze miejsce zajął Aleksander Jankowiak z klasy 7b, drugie miejsce Dominika Porzucek z 7b, a miejsce trzecie przypadło Adamowi Piech z klasy 7a. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Panią Dyrektor na wiosennej imprezie Samorządu Uczniowskiego. Gratuluję wszystkim uczestnikom chęci i wiadomości w tak mało popularnym obszarze wiedzy.

 

Izabela Nowak


 

Konkurs „Bezpieczni w sieci”

aW marcu w naszej szkole odbył się konkurs na projekt ulotki „Bezpieczni w sieci”. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat bezpieczeństwa w Internecie, zaznajomienie dzieci z problematyką cyberzagrożeń, a także promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu. Został zorganizowany w ramach projektu OSE HERO. Komisja konkursowa wyłoniła 3 główne nagrody. Gratulujemy nagrodzonym uczniom

Natalia Kolan


 

Świetlica gotowa na święta Wielkanocne

aZ utęsknieniem czekamy na czas Świąt Wielkanocnych. W świetlicy szkolnej umilamy sobie to oczekiwanie poprzez przygotowanie ozdób świątecznych. Pierwsze już powstały, a czekamy na kolejne. Niech w naszej szkole zrobi się świątecznie i wiosennie. Dzięki temu wszyscy poczujemy przedświąteczny klimat.

>>GALERIA<<

Wychowawczynie świetlicy


 

Z przytupem powitali wiosnę

aUczniowie SP5 stęsknieni słońca i ciepła z entuzjazmem powitali wiosnę w czwartek 21.03. Samorząd Uczniowski zorganizował tego dnia atrakcje, które miały uprzyjemnić wszystkim zwykłą szkolną codzienność. Wszystkie klasy świetnie wywiązały się z zadania, które polegało na wiosennym udekorowaniu drzwi do sali lekcyjnej. Pomysłowość i kreatywność uczniów i wychowawców zadziwiła wszystkich. Każdy chętny miał też okazję wziąć udział w tanecznym szaleństwie pod czujnym okiem pani Joanny Kaczor – właścicielki Szkoły Tańca Desperado. Zachęciła ona uczniów do nauki układu tanecznego w rytm porywającej muzyki. Pięknie wszyscy zaprezentowali się na parkiecie w wiosennych i kolorowych strojach. Do stylizacji pasowały również kolorowe i niepasujące do siebie skarpetki, które założyliśmy jako znak solidarności w Światowym Dniu Zespołu Downa. Tak powitana wiosna na pewno zagości u nas na dobre i rozpieści nas słoneczkiem.

a  a

>>GALERIA<<

Samorząd Uczniowski


 

Dzień Wiosny

a„Ruch to zdrowie” – każdy to wie i dlatego opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w pierwszym Dniu Wiosny zorganizowali „ruch” dla całej szkoły. Wszyscy uczniowie, pod czujnym okiem instruktorki tańca ze szkoły Desperado uczyli się układu tanecznego.

>>GALERIA<<

Justyna Jakubowska


 

ZABAWA W OGRODNIKÓW

W oczekiwaniu na nadchodzącą wiosnę, uczniowie z klasy 2a podczas zajęć siali owies w doniczkach. Pogoda jak na koniec marca dopisała, więc zadanie wykonaliśmy na boisku szkolnym, korzystając z uroków przedwiośnia. Każdy miał do swojej dyspozycji doniczkę przyniesioną z domu, worek ziemi oraz nasiona. Po wykonanej pracy zanieśliśmy posiany owies na parapet do sali lekcyjnej. Podczas dwóch tygodni należycie go pielęgnowaliśmy i obserwowaliśmy proces wzrostu. Po osiągnięciu wyczekiwanych efektów, dzieci zabrały swoje plony do domów.

Dodatkowo do klasy wprowadziliśmy trochę wiosny, wsadzając do doniczek okresowe kwiaty takie jak: hiacynt, szafirki, narcyzy czy pierwiosnki. To pozwoliło usystematyzować i utrwalić wiedzę na temat pierwszych oznak wiosny.

>>GALERIA<<

Weronika Janus


 

Dzień Recyklingu

aDzień Recyklingu przypada na 18 marca. Wszyscy w naszej szkole wiedzą jak segregować śmieci. Mamy kolorowe kosze, które ułatwiają na tę segregację. Czasami trzeba sobie przypomnieć zasady, dlatego na korytarzu szkolnym mamy gazetkę o tej tematyce.

>>GALERIA<<

Alicja Jerszyńska


 

Uczeń w cyfrowym świecie 
 
 

a

 

 

 

Jakie wyzwania cyfrowego świata czekają na wasze dzieci?  Jak wspierać dzieci w korzystaniu z nowoczesnych technologii? Na wszystkie te pytania odpowiedzi można znaleźć w webinarze przygotowanym przez p. Natalię Kolan- "Uczeń w Cyfrowym Świecie". Serdecznie zachęcamy do skorzystania z takiej formy profilaktyki przygotowanej przez szkołę specjalnie dla rodziców naszych uczniów.  Link do webinaru został wysłany w wiadomości na dzienniku Vulcan.

 

>>WEBINAR<<

 

Natalia Kolan

 


 

 


 

 

Niezwykła Ludolfina

 

aCzy wiedzieliście, że każdego roku 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi? Ten wyjątkowy dzień jest hołdem dla jednej z najbardziej znanych i fascynujących stałych matematycznych - liczby Pi (π). Co sprawia, że liczba Pi jest tak wyjątkowa? Otóż, jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy, a jej wartość wynosi około 3.14159...

Dzień Liczby Pi to doskonała okazja, aby poznać więcej faktów na temat tej niezwykłej liczby oraz cieszyć się różnymi matematycznymi zabawami i aktywnościami. Uczniowie naszej szkoły także mieli okazję wziąć udział w zabawach z okazji tego święta.

>>GALERIA<<

Natalia Kolan


 

Odnawialne Źródła Energii

aUczniowie klas 6 i klas 7 mieli okazję poznać odnawialne źródła energii. Klasy 6 dowiedziały się jak wygląda pod tym względem sytuacja na terenie Europy, które kraje z jakich źródeł pozyskują energię odnawialną,  a klasy 7 dowiedziały się jak wygląda sytuacja na terenie Polski. Klasy 7 dodatkowo poznały zasady funkcjonowania elektrowni OZE. Z posiadanych lapbooków uczniowie klas 6 wykonali gazetkę tematyczną.

>>GALERIA<<

Justyna Jakubowska


 

 

 

Samarytanie współczesności

a11 marca 2024 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie klas 7 z osobami, które działają w różnych wolontariatach.

O swoich działaniach opowiedziała p. Alicja Jerszyńska, prezesowa Gostyńskiego Stowarzyszenia NOE, która wyjaśniła, jakie zasady obowiązują wolontariuszy, którzy zajmują się opieką nad zwierzętami w schronisku w Dalabuszkach. Swoją działalność opisali też wolontariusze Caritas, działający przy Parafii św. Małgorzaty w Gostyniu. Ich działania opierają się przede wszystkim na dbałości o ludzi ubogich, na współpracy z dyskontami, które dostarczają żywność, która później trafia do najuboższych mieszkańców Gostynia. Inny typ swojej działalności przedstawili nasi absolwenci, którzy działają w „Kopule Zapomnienia” ucząc chętnych zasad gier planszowych oraz organizując, wpisany już na stałe w kalendarz imprez miasta, Festiwal Fantastyki Gostkon.

Wolontariusze zachęcali młodzież do współpracy, ponieważ każda pomoc innym w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.

z

a

as

 

Beata Kopaszewska


 

 

Radośnie, kobieco i smacznie – Dzień Kobiet w SP5

aSamorząd Uczniowski zachęcił społeczność szkolną do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Dziewczyny wywiązały się wzorowo z zadania, aby przyjść do szkoły z elementami podkreślającymi kobiece piękno.  Nie zabrakło pięknych sukienek, spódniczek, cudnych fryzur, torebek, czy makijażu… Panowie, zgodnie z wcześniejsza informacją, mieli stać się tego dnia w sposób szczególny prawdziwymi dżentelmenami. Liczymy, że już na stałe będą przepuszczać koleżanki w drzwiach i nie będą im żałować pełnych sympatii słów. Samorząd sprzedawał tego dnia pyszne tosty, które jak zwykle cieszyły się sporym powodzeniem. Każda dziewczyna została obdarowana symbolicznym papierowym kwiatkiem. To był niewątpliwie miły dzień, nie tylko dla wszystkich kobiet w naszej szkole, ale również dla naszych uroczych chłopaków.

sz

 >>GALERIA<<

Samorząd Uczniowski


 

Dodatkowe informacje