Klasa 5c na wycieczce w Toruniu

w dniach od 6 do 7 maja 2024 roku

sSkuszona wyjątkowym i niezapomnianym smakiem i aromatem toruńskich pierników klasa 5c wybrała się na dwudniową wycieczkę do miasta Mikołaja Kopernika, w którym to grodzie została powitana przez urodzoną około 5000 lat temu niewiastę Annę. Dzięki niej wszyscy usłyszeli wiele ciekawych legend związanych z tym pięknym miejscem, takich jak: historia o powstaniu nazwy Toruń, opowieść o żabach, kocie, psie Filutku i osiołku. Następnego dnia dziewczynki i chłopcy w Piernikarni Starotoruńskiej wypiekli własnoręcznie różnych kształtów pierniki, a potem udali się do Planetarium na pokaz nieba z jego wyjątkowymi konstelacjami gwiezdnymi.

Pobytowi w Toruniu dopisywały znakomite humory i dobry nastrój oraz przyjazna pogoda.

>>GALERIA<<

Bogumiła Gano

Sylwia Wojtkowiak


 

Kocia wizytacja
 
aW dniu dzisiejszym 26.04 do naszej szkoły przywędrowały „Kotki” z Przedszkola Miejskiego nr 4. Grupa przedszkolaków spędza ostatni rok w murach przedszkolnych, od września rozpoczną naukę w SP5. Spotkanie miało na celu zapoznanie przyszłych pierwszoklasistów z nową szkołą, z kolegami. Zerówkowicze mieli także możliwość uczestniczyć w lekcji wychowania fizycznego. Uczniowie klasy 3a byli bardzo przejęci wizytacją przedszkolaków, ale spisali się na medal. Ciepło przyjęli i serdecznie ugościli przyszłych uczniów.
 
Paulina Nowakowska

"Krajobraz zagrożeń- co może nas spotkać w sieci?"

 

Na jakie niebezpieczne treści jesteśmy narażeni podczas korzystania z Internetu? Jak okraść Cię w sieci? W jaki sposób rozpoznawać oszustwa internetowe i na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać pomocy gdy staniemy się ofiarą? Na wszystkie te pytania odpowiedzi można znaleźć w webinarze przygotowanym przez p. Natalię Kolan- "Krajobraz zagrożeń- co może nas spotkać w sieci?". Serdecznie zachęcamy do skorzystania z takiej formy profilaktyki przygotowanej przez szkołę specjalnie dla rodziców naszych uczniów.  Link do webinaru został wysłany w wiadomości na dzienniku Vulcan.

s

Natalia Kolan


 

“SOS- TO ZIEMIA WOŁA LUDZI...”

sOstatni tydzień kwietnia w naszej szkole poświęcony był ekologii. W związku z tym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przypominali sobie jak wspólnie tworzyć środowisko przyjazne naszej planecie. Teoria została wsparta praktycznymi działaniami podzielonymi na poszczególne oddziały. Część dzieci w grupach lub indywidualnie robiła plakaty zawierające zasady młodego ekologa, a część podczas zajęć technicznych dawała drugie życie śmieciom. Inne klasy tworzyły ulotki dla rodziców zachęcające do oszczędzania wody i energii, a jeszcze inne odgrywały scenki z elementami teatrzyku ekologicznego. W całej szkole było też kolorowo, bowiem każdego dnia uczniowie mogli przyjść ubrani w przyporządkowany do konkretnego dnia kolor, nawiązujący do przyrody Śmiech

a

>>GALERIA<<

Weronika Janus


 

 

Skorupkowe mozaiki

aWykorzystując skorupki od jajek uczniowie z klas piątych i szóstych na lekcjach plastyki stworzyli dzieła sztuki. Wykorzystując wyobraźnię stworzyli eko-obrazy. Sami dostrzegli, że z codziennych odpadów, które często lądują w biopojemnikach, można zrobić niesamowite prace plastyczne.

a  a  s

 

Ewa Kuśnierek


 

"Mądre główki mamy, o przyrodę dbamy"

 

asDnia 24.04.2024 Aleksandra Majchrzak kl. 3a, Antoni Maciejewski kl. 3b oraz Zofia Glura kl. 3c wzięli udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym "Mądre główki mamy, o przyrodę dbamy", który odbył się w Daleszynie. Nasi uczniowie zmierzyli się z siedmioma szkołami. Mieli do zrealizowania następujące zadania: odnalezienie różnić na obrazkach, przyporządkowanie nazw drzew oraz ich liści, rozwiązać krzyżówkę, ułożyć puzzle oraz szybko reagować, odpowiadając na podchwytliwe pytania. Ostatecznie, po zaciętej walce, nasi uczniowie zdobyli pierwsze miejsce. 

Celem konkursu była przede wszystkim dobra zabawa i zdrowa rywalizacja, ale również podniesienie świadomości ekologicznej, propagowanie idei proekologicznego stylu życia oraz utrwalenie zasad prawidłowej segregacji odpadów. Serdecznie gratulujemy naszym laureatom!

 

>>GALERIA<<

Paulina Nowakowska


 

Gminny Konkurs „Omnibus”

a24 kwietnia 2024 roku, po raz dwudziesty, w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs „Omnibus”. Burmistrz Gostynia, który objął honorowy patronat nad konkursem, ufundował nagrody dla uczestników. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z trzech szkół gminy Gostyń (SP nr 2, SP nr 3, SP nr 5) i gościnnie reprezentacja z SP w Borku Wlkp.

Naszą szkołę reprezentowali: Oliwier Grząbka (6c), Jeremi Janusik (7a), Patryk Krupa (6c). W skład komisji konkursowej wchodzili nauczyciele ze szkół, które uczestniczyły w konkursie. Przewodniczył jej pan Edmund Neudeker pomysłodawca konkursu i były nauczyciel SP5. Uczniowie wykazywali się bardzo dużą wiedzą przyrodniczą, polonistyczną, geograficzną i muzyczną. Doskonale radzili sobie z zagadkami logicznymi i pytaniami z wiedzy ogólnej.

Po zaciętej walce wyłoniono „Omnibusa 2024” gminy Gostyń. Została nim Hanna Wytwer (SP nr 3). Drugie miejsce zajął Miłosz Wabiński (SP nr 3), a trzecie Magdalena Ciesielska (SP nr 2). Drużynowo zwyciężyła SP nr 3 z Gostynia. Gratulujemy zwycięzcom!

s  a

Katarzyna Tyrzyk


 

Tydzień dla Ziemi- Świadomość i Działanie dla Przyszłości

aW naszej szkole odbył się wyjątkowy "Tydzień dla Ziemi", poświęcony podnoszeniu świadomości na temat ochrony środowiska i zachęcaniu do działań proekologicznych. W ramach tego wydarzenia, uczniowie, nauczyciele i personel szkoły zaangażowali się w różnorodne aktywności, promujące zrównoważony rozwój i dbałość o naszą planetę. Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w sadzeniu drzew z Nadleśnictwa Piaski oraz ziół i kwiatów w doniczkach. Chłopcy z klasy 6b przygotowali skrzynki do zasiewów oraz sadzenia ziół i kwiatów, a klasa 4b brała udział w zasiewaniu tych skrzyń, by móc obserwować ich wzrost i rozwój. Dodatkowo na lekcjach biologii i przyrody zostały przeprowadzone pogadanki na tematy związane ze zdrowym stylem życia i śladem węglowym. Na lekcji geografii uczniowie mogli obejrzeć film ekologiczny. Dodatkowo na lekcjach z wychowawcą zostały przeprowadzone escape room w temacie ekologii i uczniowie wykonywali plakaty na dzień ziemi w postaci kolorowanek. W ramach obchodów Dnia Ziemi zostały przeprowadzone także zbiórki starych kluczy, turniej Gostynianka, apel z okazji Dnia Ziemi, uczniowie założyli klub ekologa, odbył się konkurs na wiersz o Ziemi oraz wyjazd do Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Zespół Matematyczno- Przyrodniczy


 

Eko-happening klas siódmych

sUczniowie klas VII podczas zajęć plastycznych z panią Ewą Kuśnierek omawiali formy sztuki współczesnej: happening, performance i instalacja. A co to takiego? To różnorodne działania artystów, podejmowane przy współudziale widza, o chwilowym charakterze, często by zwrócić uwagę na problem społeczny, polityczny lub kulturowy i skłonić do refleksji. Uczniowie na kwietniowych lekcjach podjęli się zadania stworzenia happeningu do wybranej piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Wyjątkowością tego przedsięwzięcia było stworzenie strojów z recyklingu według własnego pomysłu. Czy zaskoczyli widza? Oceńcie sami!

s  a  s

Ewa Kuśnierek


 

„NA WYSPACH BERGAMUTACH”

sKlasy 2a i 3b miały przyjemność udać się do Hutnika na spektakl teatralno-widowiskowy pt.: „W pracowni Ambrożego Kleksa”. Aktorzy „Teatru Pana O” zabrali dzieci z widowni do bajkowego świata pełnego muzyki, poezji, tańców oraz pięknych świateł. Motywem przewodnim była twórczość znakomitego poety dziecięcego Jana Brzechwy, stąd w trakcie przedstawienia dzieci mogły usłyszeć jego wiersze w niepowtarzalnej interpretacji takie jak: „Lokomotywa”, „Kaczka Dziwaczka”, „Kwoka”, „Leń” itp. Cały czas wybrzmiewały także utwory muzyczne ze starej wersji filmu „W akademii Pana Kleksa”, które młoda publiczność doskonale znała i śpiewała razem z aktorami. Postacie ze sceny wchodząc w stałą interakcję z dziećmi poprzez taniec, śpiew, zagadki wzbudziły w nich duże zainteresowanie i zaangażowały w aktywne działanie. Nie zabrakło też tematu szanowania naszej planety oraz elementów magii w postaci lewitującego stolika.

Pozwolę sobie przytoczyć słowa Teatru Pana O :„Połączenie polskiej klasyki literatury dziecięcej z unikalnym widowiskiem teatralnym pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci” .Reakcja i zachwyty naszych uczniów po przedstawieniu potwierdzają słuszność powyższej opinii.

 >>GALERIA<<

Weronika Janus


 

Gra terenowa z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to Dzień Książki i Praw Autorskich. Nasi uczniowie również uczcili to święto. 24 kwietnia reprezentanci klas 4-8 wzięli udział w grze terenowej. Zmierzyli się z zadaniami językowymi. O wygranej zdecydowały zdobyte punkty oraz szybkość wykonania.

Wyniki:

I miejsce – klasa 5c

II miejsce – klasa 7c

III miejsce – klasa 7b

Zwycięzcy otrzymali gry planszowe dla całej klasy.

Gratulujemy!

 

Magdalena Woźniakowska

Jagoda Sarbinowska


 

Wspólnie dla naszej szkoły i planety

aSamorząd Uczniowski zasadził na terenie naszej szkoły 30 drzewek. Akcja odbyła się 22.04 w Dniu Ziemi. Teraz z radością będziemy obserwować jak rosną. Drzewka (jarzębina, jawor, lipa) podarowało nam Nadleśnictwo Piaski. Dbajmy wszyscy o zieleń w naszej szkole i okolicy.

>>GALERIA<<

 

Samorząd Uczniowski


 

XVII Bieg Patrona

Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gostyniu

ks. Franciszka Olejniczaka

 

a21 kwietnia o 10:44 otwarcia XVII edycji Biegu Patrona dokonała pani dyrektor Beata Kopaszewska. Był to sygnał do rozpoczęcia rozgrzewki dla najmłodszych uczestników, którzy już o 11:00 mieli rozpocząć zmagania sportowe na poszczególnych dystansach. Pierwsze starty zawsze przynoszą największe emocje. Nie chodzi tu o dystans ale o pierwsze próby rywalizacji, uśmiechy, łzy...cała plejada emocji nie tyko u samych uczestników biegu. Doping był solidny dla najmłodszych lekkoatletów. Kto wie czy właśnie nie jest to początek wielkiej kariery sportowej.

Takiej pogody nikt się nie spodziewał, niska temperatura nieco odstraszała, jednak nie na tyle by uczestników zabrakło. 9 biegów, w 5 kategoriach wiekowych i 4 względem płci. Dlaczego taka różnica? Okazało się, że jeden z roczników startowych w kategorii dziewcząt miał tylko jedną odważną zawodniczkę. Lena Jaskierska jednak podjęła walkę na dystansie zgodnym z regulaminem ale z grupą chłopaków. To była ciekawa rywalizacja dla zawodników oraz kibiców.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, słodki poczęstunek w postaci batonika oraz butelkę wody. Trójka zawodników stająca na podium otrzymała także oficjalne medale oraz okolicznościowe koszulki. Najlepszy zawodnik każdego biegu otrzymał także puchar. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, których pozwolimy sobie wymienić czysto przypadkowo: Gmina Gostyń, Żwir-Kop, As Bruk, Rada Osiedla Pożegowo, Mavi - płyty i akcesoria meblowe oraz kilkoro darczyńców otwartych na promowanie aktywnego działania na rzecz młodych sportowców (prosili o anonimowość). Bez Was byłoby trudno, stąd ogromne dzięki!

Gdyby ktoś chciał odnaleźć siebie na zdjęciach to zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć, które wykonane zostały przez dwie adeptki fotograficznej sztuki. Jedna z nich, czyli Róża Rogala to absolwentka naszej szkoły oraz druga z nich to Ada Gardyś. Wielkie dzięki za pomoc w uwiecznieniu tej areny zmagań młodych biegaczy.

>>GALERIA<<

Szczególne gratulacje dla sztabu wolontariuszy tych starszych i młodszych. Dzięki Wam wszystko sprawnie przebiegło i można było cieszyć serduszka wspaniałym widowiskiem. Pomoc Zespołu do Spraw Wolontariatu naszej szkoły jest zawsze w cenie, świetna ekipa do zadań specjalnych.

Dziękujemy za udział, obecność, wsparcie, uczestnictwo. Melduję wykonanie zadania panie Damianie!

Do zobaczenia za rok na XVIII Biegu Patrona!!

 

Mikołaj Rogala


 

Sukces naszych uczniów w Finale Wojewódzkim

w Drużynowych Biegach Przełajowych

 

19 kwietnia w Żerkowie odbył się finał wojewódzki w biegach przełajowych. Nasza drużyna jechała z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na sukces po tym, jak znakomicie zaprezentowali się w finale powiatowym. Nadzieja, z jaką jechaliśmy, nie zawiodła naszych zawodników, gdyż w trakcie trwania zawodów okazało się, że uczeń klasy 4 - Jan Majchrzak nie miał sobie równych. Swoją doskonałą kondycją i samozaparciem pokonał 202 zawodników i zdobył tytuł Mistrza Wielkopolski w biegach przełajowych. To ogromny sukces, który udaje się nielicznym, a nasz uczeń, do którego długo nie docierało, czego dokonał, okazał się najlepszym biegaczem wśród zawodników biorących udział w biegu.

W kategorii dziewcząt rocznik 2011-2012 nasza drużyna zajęła bardzo wysokie 4 miejsce na 76 szkół biorących udział w zawodach. W jej skład weszły: Klaudia Staryczenko, Julia Szymankiewicz, Lena Piotrowska, Wiktoria Wojciechowska, Izabela Frąckowiak, Maria Michalak. Sukces naszych zawodniczek jest niezwykle cenny i pokazuje, że w drużynie siła. Każda z dziewcząt miała udział w tym sukcesie i na pewno zasługują na wielkie gratulacje.

W kategorii chłopców rocznik 2009-2010 nasz zespół zajął 3 miejsce na 74 szkoły biorące udział w zawodach. Chłopcy wykazali się ogromną charyzmą i chęcią pokonania zawodników, którzy wystartowali w drużynowych biegach przełajowych. W skład drużyny weszli: Adrian Goszczyński, Wojciech Kierczyński, Franciszek Boruszewski, Kamil Krawiec, Bartosz Rogalski, Dawid Kenig, Bartosz Baszyński.

W zawodach tych uczestniczył także Kacper Biernat, który, mimo iż nie stanął na podium, gdyż ukończył bieg w połowie stawki, zasługuje na wyróżnienie, ponieważ zakwalifikował się do udziału w etapie wojewódzkim po tym, jak osiągnął doskonały wynik w zawodach powiatowych.

Sukces naszych zawodników jest ogromny. Wszyscy zasłużyli na wielkie gratulacje i uznanie społeczności szkolnej.

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych biegowych sukcesów.

 >>GALERIA<<

Agnieszka Zaremba-Gaszek


 

Potyczki językowe

Dnia 16.04.2024 r. w naszej szkole odbyły się „Potyczki językowe” - gminny konkurs języka polskiego. Wzięli w nim udział reprezentanci okolicznych szkół. Każda grupa uczestników miała za zadanie rozwiązać ciekawe i niełatwe zagadki językowe, które dotyczyły interpretacji literatury, gramatyki oraz ortografii. Uczestnicy musieli więc wykazać się wszechstronną wiedzą. Konkurs przygotowała i prowadziła pani Bogumiła Gano. W jury oceniającym poprawność wykonywanych zadań zasiadły pani dyrektor Beata Kopaszewska oraz pani Agnieszka Tokarska. Rozgrywki były niezwykle emocjonujące. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców.

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kunowie

Wyróżnienie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu.

Wszystkim laureatom wraz z opiekunami serdecznie gratulujemy! I już dziś zapraszamy na kolejne edycje konkursu.

 >>GALERIA<<

Bogumiła Gano

Agnieszka Tokarska


 

Geografia z matematyką za pan brat!

 

a16 kwietnia w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs „Geografia z matematyką za pan brat” dla uczniów 7 i 8 klas. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko szeroką wiedza z zakresu geografii, ale także i matematyki, wykorzystanej w zadaniach z geografii.

Wyniki konkursu:

I miejsce Magdalena Ciesielska Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu

II miejsce Bartosz Stachowiak Szkoła Podstawowa w Pępowie

III miejsce Jakub Michalak Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz wkład w jego sukces!

 

Justyna Jakubowska

Natalia Kolan


 

Lekcja „ku przestrodze”, czyli jak się zaprzyjaźnić z żywiołami…

Podczas kwietniowych zajęć poruszyliśmy niezwykle ważny temat związany z wodą na naszej planecie. Jest to obszar, który wymaga dużej uwagi, dlatego zajęcia zostały urozmaicone doświadczeniami. Dzięki temu uczniowie byli w stanie zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty. W pierwszej kolejności poruszyliśmy kwestię wody pitnej, a dokładnie jej procentowej ilości dostępnej na Ziemi, tym samym podkreślając istotę jej oszczędzania. Dalej sprawdzaliśmy czy woda potrafi się wspinać oraz obserwowaliśmy na czym polega obieg wody w przyrodzie wraz z procesem parowania i skraplania.

Dzieci doskonale wiedzą co jest potrzebne każdej roślinie do prawidłowego wzrostu. Wiedzę tą wzbogaciliśmy informacjami o właściwościach ziemi, prowadząc ciekawe doświadczenia.

Na koniec wspólnie podsumowaliśmy doświadczenia i porozmawialiśmy na temat ekologii niezbędnej do utrzymania prawidłowego poziomu wód na świecie.

>>GALERIA<<

Weronika Janus


 

KLOCKI W MATEMATYCE

Uczniowie z klasy 2a zrealizowali kolejny moduł z projektu matematycznego „Natalka i Antek”. Zajęcia przeprowadzone zostały w oparciu o scenariusz i udostępnione materiały. W trakcie lekcji poszczególne zespoły budowały między innymi z klocków Lego, z drewnianych kostek czy z gotowych elementów, zgodnie z planami i ustalonymi zasadami. Szukali matematyki zarówno podczas zabaw klockami, jak i w ich wyglądzie. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że znajomość zagadnień matematycznych typu symetria, rytmy czy bryły jest pomocna w zabawie i realizowaniu ciekawych projektów związanych z budownictwem. Pokazuje bliskość i obecność tej nauki w życiu dzieci. Lekcja była też wspaniałą okazją do budowania pozytywnej atmosfery w zespole klasowym oraz do kształtowania umiejętności współpracy i kompromisu.

 

Weronika Janus


 

DIALOG Z RZECZYWISTOŚCIĄ

asW dniu 21 marca 2024 roku nastąpiło ogłoszenie wyników XVIII Powiatowego Konkursu Literacko-Plastyczno-Fotograficznego „Dialog z rzeczywistością”, którego organizatorem jest gostyński Zespół Szkół Ogólnokształcących. W tegorocznym konkursie udział wzięli uczniowie z dwunastu szkół naszego powiatu. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa: klasy 1-3, 4-6, 7-8 oraz w kategorii: szkoła ponadpodstawowa. Młodzież prezentowała swoje doświadczenia i poglądy w różnych formach artystycznych: prozie, poezji, plastyce i fotografii.

Wśród uczestników nie zabrakło również uczniów z naszej szkoły. Dwie uczennice z klasy 6b zgłosiły do konkursu piękne prace literackie. Zostały one laureatkami w kategorii: proza. Tymi uczennicami są:

- Lena Młynarczyk, która zajęła I miejsce

- Maria Michalak, zdobywczyni miejsca III.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

Magdalena Woźniakowska


 

Dzień bezpiecznego Internetu

aW dniach 18- 28 marca nauczyciele klas 1-3 oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat cyberzagrożeń oraz bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia te miały na celu na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Podczas zajęć uczniowie omawiali sytuacje niebezpieczne w Internecie, nauczyli się jak tworzyć bezpieczne hasła, stworzyli plakaty dotyczące cyberprzemocy. Młodsze dzieci poznały także Przygody Profesora i N@tki, którzy pokazali im jak mądrze korzystać z Internetu.

Natalia Kolan

Natalia Kokocińska


 

 

a

 


 

 

Dodatkowe informacje