Uczymy się poprzez dobrą zabawę

aKolejny tydzień w świetlicy minął nam pod hasłem bezpieczeństwa. Na zajęciach dużo rozmawialiśmy o tym, co robić w przypadkach skaleczeń, złamań, wypadków itp. Wykonaliśmy plakaty, na których przedstawiliśmy różne sytuacje niebezpieczne oraz zapisaliśmy na nich odpowiednie numery telefonów pod które należy dzwonić w razie zagrożenia. Świetliki opowiadały wiele historii, w których udział brały takie służby jak straż pożarna, policja czy karetka pogotowia. Pomimo młodego wieku większość naszych podopiecznych w teorii potrafi udzielać pierwszej pomocy. Dzieci mają wiedzę jak prawidłowo wykonać resuscytację, pod jaki numer telefonu zadzwonić w razie zagrożenia. Widząc jak dużym zainteresowaniem cieszył się ten temat, jako wychowawcy postanowiłyśmy te zajęcia rozszerzyć o ćwiczenia praktyczne. Na zajęcia zaprosiłyśmy tatę jednej z naszych podopiecznych. Pan Roman Pawełka jest ratownikiem i chętnie przyjął zaproszenie. I tak oto 26 marca świetlica zamieniła się w bazę ratunkową. Pan Roman przybliżył dzieciom temat nie tylko od strony teoretycznej ale przede wszystkim od strony praktycznej. Zademonstrował nam działania związane z udzielaniem pomocy między innymi przy zadławieniu się czy utracie przytomności jak również krok po kroku omówił i pokazał resuscytację krążeniowo – oddechową. Po wyczerpującym pokazie odgrywaliśmy scenki i każdy świetlik miał możliwość przeprowadzenia czynności związanych z ratowaniem życia. Co ciekawe w teorii wszystko wydawało się bardzo proste natomiast praktyka okazała się bardziej skomplikowana. Wiele osób szczególnie tych młodszych po prostu nie miało wystarczająco siły aby uciskać fantom. Wszyscy na własnych rączkach mogli się przekonać jak ciężkie zadanie mają ratownicy. To był bardzo intensywny i pouczający dzień, bardzo dziękujemy Panu Romkowi za poświęcony czas.

a  a  a

Wychowawcy świetlicy

Magdalena Szwengler

Lidia Tomaszewska


 

Dodatkowe informacje