„Potyczki językowe”

z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Mikołaj Rej

aPowyższe słowa znanego pisarza doby renesansu powinny przyświecać każdemu Polakowi. Dbanie o polszczyznę i prawidłowe posługiwanie się językiem polskim wpisuje się w dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Coroczne święto, które przypomina o tym, to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 21 lutego. Z okazji tego właśnie dnia, w środę – 26 lutego, w naszej szkole odbyły się „Potyczki językowe” przygotowane przez Panie: Bogumiłę Gano oraz Karolinę Kaczmarek.

Do konkursu przystąpili uczniowie z czterech szkół gminnych: Szkoły Podstawowej w Kunowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu oraz reprezentanci naszej szkoły. Zadania konkursowe były zróżnicowane pod względem trudności i zakresu. Uczniowie zmierzyli się z różnymi działami gramatyki (fleksją, fonetyką, składnią), wykonywali zadania z ortografii, pokazali umiejętność pracy ze słownikami. Swoją kreatywność wykorzystali, prezentując scenki na forum oraz redagując krótką wypowiedź. Atmosfera była bardzo miła, uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania – łącząc przyjemne z pożytecznym.

Prace uczestników były oceniane na bieżąco przez jury: Panią Beatę Kopaszewską, Panią Karolinę Kaczmarek oraz Panią Bogumiłę Gano. Pierwsze miejsce otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kunowie, którą reprezentowali sami chłopcy. Drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 Gostyniu, trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 5 (w składzie: Olga Galusińska, Pola Wesoły oraz Zofia Krawiec) otrzymali wyróżnienie. Każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem oraz słownikiem. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy bardzo dobrych wyników i życzymy kolejnych językowych sukcesów.

z  a  a

a  a  z

Karolina Kaczmarek

Bogumiła Gano


Dodatkowe informacje