SP5 Gostyń

Pierwsza Pomoc  -

czyli jak starsi uczniowie mogą

uczyć i pomagać młodszym w zdobywaniu wiedzy Śmiech

14 czerwca w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa lekcja w klasie 1A … a dlaczego? Otóż niecodzienność sytuacji polegała na tym, że wspólnie z nauczycielem poprowadziły ją dwie uczennice z klasy 4C. Przeprowadziły one zajęcia poruszając temat udzielania pierwszej pomocy i dzieląc się z innymi swoją wiedzą. Wszystko zaczęło się jak zwykle od pomysłu. Nadia Łada oraz Agata Tarnowska z klasy 4c wyszły z propozycją przygotowania dla klas młodszych zajęć na temat pierwszej pomocy. Dziewczyny na prośbę nauczyciela napisały wstępny scenariusz, który później został wspólnie dopracowany. Wychowawca klasy 4C w porozumieniu z wychowawcą klasy 1A ustalił termin zorganizowania działania no i zaczęły się próby, które pozwoliły na przeprowadzenie piątkowych zajęć. Z powodu nieobecności Agaty, w zastępstwie za nią rolę zgodziła się przyjąć Olga Radczyk, również z klasy 4C która wspólnie z Nadią potrafiła zainteresować dzieci tematem i skupić ich uwagę. W trakcie pogadanki, dziewczyny poruszyły takie aspekty jak: pojęcie pierwszej pomocy oraz jej udzielanie; numery alarmowe; przebieg rozmowy / wzywania pomocy; podstawowe czynności wykonywane w trakcie udzielania pomocy oraz ich kolejność. Na koniec na tablicy interaktywnej został wyświetlony krótki filmik edukacyjny, który nie tylko podsumowywał omówione treści, ale również w bardzo przejrzysty i prosty sposób wyjaśnił zasady wykonania masażu serca. To przedsięwzięcie jest dowodem na to, że dzieci mogą uczyć się od siebie nawzajem, a starsi uczniowie chętnie dzielą się zdobytymi wiadomościami z młodszymi uczniami.

a  a  a

a  a